




Wybierz teatr:
|
Kazimierz Sichulski (1879-1942). Artysta malarz, karykaturzysta związany ze środowiskami artystycznymi Lwowa i Krakowa. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego i Leona Wyczółkowskiego - głównych reprezentantów sztuki przełomu XIX i XX wieku, czasów Młodej Polski.
Twórczość artysty reprezentuje różnorakie tendencje w sztuce polskiej lat 1900-1939. Sceny rodzajowe i portrety przedstawiające Hucułów (ich życie, kulturę i obyczaje) ilustrują nurt folklorystyczny ówczesnej sztuki polskiej i światowej, określany mianem "chłopomanii", czyli afirmaji nieskażonej przez miasto kultury wsi, zawsze pogodnej i odświętnej. Karykatury i rysunki humorystyczne to ilustracja, oczyma satyryka, tak obyczajów ówczesnego społeczeństwa jak i polityki. Szczególną rolę odegrał w przypadku Sichulskiego udział w pracach słynnego kabaretu Zielony Balonik, działającego w Krakowie w latach 1905-1912. W młodości ozdobił Jamę Michalika przy ul. Floriańskiej "grupową" karykaturą postaci związanych z kabaretem, a także stworzył szereg luźnych rysunków, celnie ujmujących niemal wszystkie postacie ówczesnej bohemy. Artysta uczestniczył także w dyskusji nad kształtem i stylem ówczesnej sztuki sakralnej (np. niezrealizowany zespół projektów do lwowskiego kościoła św. Elżbiety).
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku uwaga artysty koncentrowała się wokół hasła poszukiwania polskiego stylu narodowego. Potwierdzają to prace odwołujące się do starosłowiańskiej tradycji, historii Polski (dawnej i najnowszej). Sichulski, nie aprobując nowoczesnych prądów w sztuce, bacznie jednak je obserwował, tworząc własny styl, na miarę nowych czasów. Dorobek twórczy artysty odzwierciedla wielką dyskusję w ówczesnej sztuce światowej, dotyczącą poszukiwań dzieła absolutnego, wszechogarniającego każdą dziedzinę życia człowieka, tzw. Gesamtkunst-werku.
Galeria malarstwa i grafik Kazimierza Sichulskiego
|
|